۰
(۰)

چرا امنیت اینستاگرام را جدی نمی‌گیرید؟

بزرگ‌ترین دغدغه همه صاحبان اکانت‌های اینستاگرامی ضعف در امنیت اینستاگرام می‌باشد. در طی سال‌های اخیر و اتفاقاتی چون هک شدن پیج‌های اینستاگرام خیلی از ایرانی‌ها توسط هکر‌ها این موضوع کاملا واضح است که امنیت اکانت اینستاگرام در بین کاربران ایرانی خیلی مهم نیست و توجه خاصی به آن نمی‌کنند.

اتفاقات ناگوار در صورت عدم توجه به امنیت اکانت اینستاگرام

توجه نکردن به امنیت اینستاگرام می‌تواند عواقب بسیار بدی برای شما داشته باشد. عواقبی که شاید برای شما مشکلات حقوقی و حتی کیفری ایجاد کند که شما را درگیر پرونده‌های قضایی کند.

در این مطلب سعی بر این داریم تا نکات مهم در رابطه با امنیت اینستاگرام را مطرح کنیم.

 

مشکلات بزرگی که در انتظار پیج‌های هست که هیچ امنیتی ندارند.

بیایید در ابتدا به مشکلات توجه نکردن به امنیت پیج اینستاگرام بپردازیمو سپس راه‌های مقابله با این مشکل را بیاموزیم تا دیگر هیچ وقت چنین مشکلاتی برای خود و خانواده‌مان رخ ندهد.

روش اول) کلاه‌برداری به اسم شما

جدیدترین روش کلاه‌برداری در اینستاگرام به این شیوه می‌باشد که هکرها با نفوذ به یک پیج اینستاگرام شروع می‌کنند خیلی آرام و بی‌سروصدا پیام دادن با فالوورهای آن پیج و به شیوه‌های مختلف درخواست وجه کردن مثل قرض گرفتن یا کمک کردن به امور خیریه که چون مبلغ چشم‌گیر نیست بیشتر افراد این کار را انجام می‌دهند و فالوورهای شما فکر می‌کنند که این پول را به شما داده‌اند.

 

روش دوم) تهدید شما و اخاذی کردن

روش دیگری که این افراد از آن استفاده می‌کنند تهدید شما هست. این افراد از این روش بیشتر برای تهدید کاربران خانم استفاده می‌کنند و به آن‌ها می‌گویند در صورت عدم پرداخت یک مبلغ بالا از آن‌ها عکس‌هایی در اختیار دارند که این عکس‌ها و اطلاعات را در پیج هک شده منتشر می‌کنند و اغلب خانم‌ها به خاطر عدم آگاهی و ترس از افشا شدن شدن اطلاعات شخصی حاضر به پرداخت مبلغ می‌شوند.

نکته اول: اگر پیج اینستاگرام شما هک شود شخص هکر به غیر از اینستاگرام شما به هیچ جای دیگر دسترسی ندارد و فقط می‌تواند از قسمت ارسال پست در اینستاگرام عکس‌ها و فیلم‌های شما را در پیج منتشر کند.

نکته دوم: درصورتی که پیج اینستاگرام شما مورد هک قرار گرفت سریعا کل عکس‌ها و فیلم‌های شخصی خودتان را از داخل گوشی‌تان پاک کنید. در این صورت به هیچ عنوان عکس‌ها و فیلم‌های شخصی شما دردسترس این افراد نخواهد بود.

 

روش سوم) کسب درآمد از پیج شما

اگر پیج اینستاگرام با تعداد فالوور بالا دارید هکرها می‌توانند با تغییر دادن آدرس ایمیل و شماره تماسی که شما روی اکانت خودتان تنظیم کرده‌اید پیج را به صورت کامل از دسترس شما خارج کنند و اگر واقعا پیج شما ارزش‌مند باشد آن را برای فروش می‌گذارند و با فروش آن سود خوبی هم کسب می‌کنند.

 

روش چهارم) دشمنی داشتن با شما – خطرناک‌ترین روش خصوصا تهدید بزرگ برای آقایان

اگر با کسی یا شخصی مشکلی داشته باشید و این شخص اقدام به هک پیج شما بکند باید این اخطار را به شما بدهم که بسیار در خطر هستید و پرونده‌های کیفری و حقوقی زیادی در دادگاه‌ها به خاطر همین مشکل برای افرادی که هیچ کار اشتباهی نکرده‌اند جز عدم توجه به امنیت پیج اینستاگرام‌شان ایجاد شده که در اکثر مواقع صاحب پیج مجرم شناخته می‌شود.

در این روش پیج شما را هک می‌کنند و شروع می‌کنند به ارسال محتوای غیراخلاقی به فالوورهای خانم و شروع می‌کنند به ایجاد مزاحمت و حتی پیشنهادات غیراخلاقی که اکثر مواقع این افراد به مراجع قانونی مراجعه می‌کنند و علیه شما شکایت می‌کنند در حالی که این کارها را شما انجام نداده‌اید.

 

موارد بسیار زیاد دیگری نیز برای سواستفاده از پیج‌های اینستاگرام وجود دراد که ما در این قسمت از این مقاله شایع‌ترین آن‌ها را معرفی کردیم.

برای افزایش پیج اینستاگرام‌مان چه‌کاری باید بکنیم؟

آیا راهی هست که جلوی این اتفاقات ناگوار را بگیریم؟

 

لیستی از مواردی که هکرها از آن برای سواستفاده از پیج شما استفاده می‌کنند:

۱. کلاه‌برداری به اسم شما

۲. تهدید شما و اخاذی کردن از شما

۳. فروختن پیج شما

۴. ایجاد مزاحمت به دیگران از طرف شما

 

اینستاگرام یک شبکه اجتماعی جهانی هست و با این همه معروفیت صد در صد برای این موضوع هم تمهیداتی دارد و راه‌کارهایی را دارد تا امنیت در اینستاگرام افزایش یابد. اما در دنیای مجازی براساس عدم اگاهی و انجام اشتباهات باعث کاهش امنیت می‌شود و افراد هکر از این روش به اکانت‌ها نفوذ می‌کنند.

 

در ادامه با ما همراه باشید تا مراحل افزایش امنیت پیج را با هم بررسی کنیم.

 

چطور امنیت اینستاگرام را افزایش دهیم؟

در این قسمت از آموزش اول به شما خواهیم گفت که امنیت در اینستاگرام به فاکتورهای زیادی بستگی دارد اما اگر بخواهیم کل این مبحث را دسته‌بندی کنیم به دو دسته می‌توانیم این موضوع را تقسیم کنیم.

۱) امنیت خارج از اکانت اینستاگرام

۲) امنیت داخل اکانت اینستاگرام

 

افزایش امنیت خارج از اکانت اینستاگرام مبحث بسیاری طولانی می‌باشد که ۵۰ درصد این موضوع را در بر‌می‌گیرد. این مبحث را در دوره ۰ تا ۱۰۰ امنیت پیج اینستاگرام آموزش داده‌ایم که می‌توانید به این دوره مراجعه کنید و کلیه مباحث لازم به امنیت اینستاگرام را آموزش ببینید.

 

امنیت داخل اکانت اینستاگرام

برای افزایش امنیت داخل اکانت اینستاگرام شما نیاز دارید تا چند کار مهم را در داخل پیج خودتان انجام دهید تا امنیت پیج‌تان را تا ۵۰ درصد افزایش دهید.

 

کارهایی مثل:

انتخاب پسورد قوی برای پیج

فعال کردن تایید هویت دو عاملی

پنهان کردن زمان فعال بودن شما

و موارد مهم دیگر که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 

انتخاب پسورد قوی برای پیج اینستاگرام

ابتدایی‌ترین نکته برای داشتن یک پیج غیر قابل نفوذ و هک انتخاب رمز عبور قوی و غیر قابل حدس می‌باشد. اغلب کاربران ایرانی اینستاگرام از تاریخ تولید یا شماره ملی و یا از شماره سیم کارت‌شان برای رمز استفاده می‌کنند تا به راحتی در ذهن‌شان داشته باشند. اما هکرها با ربات‌ها و نرم افزارهایی که دارند به راحتی چنین رمز عبورها را پیدا کرده و به پیج شما دسترسی پیدا می‌کنند.

 

نمونه‌ای از رمز عبور‌های ضعیف

۱. تاریخ تولد

۲.شماره تلفن و سیم‌کارت

۳.کدملی

۴. اعداد تکراری

۵. فقط حروف

۶. ترکیب ساده اعداد و حروف

 

چگونه رمز عبور قوی داشته باشیم؟

برای داشتن رمز عبور قوی می توانید خودتان دست به کار شوید و رمزهای قوی تولید کنید. اما ساختن رمزهای طولانی غیرقابل پیش‌بینی نیاز به یک تخصص به اسم پسوردنویسی دارد که کار ساده‌ای نیست. برای این‌که بتوانید رمز عبور قوی داشته باشید می‌توانید از ابزارهایی مثل سایت password generator استفاده کنید.
نحوه کار این نوع سایت‌ها را در یک فیلم آموزشی کوتاه آماده کرده‌ایم که می‌توانید پایین همین قسمت این فیلم را ببینید.

 

 

تایید هویت دو مرحله‌ای در اینستاگرام

روش بعدی که امنیت شما را در اینستاگرام تا حدود بسیار زیادی افزایش خواهد داد فعال کردن تایید هویت دو مرحله‌ای در اینستاگرام است. کار این گزینه به این گونه هست که هر کسی حتی خودتان با هر دیوایسی(گوشی‌های هوشمند و تبلیت و کامپیوتر) بخواهد به پیج شما متصل شود باید رمز تایید هویت شما را داشته باشد که این رمز به روش قابلیت فعال شدن دارد.

مرحله اول) تایید هویت از طریق ارسال رمز به صورت پیامک

مرحله دوم) تایید هویت از طریق اپلیکیشین‌های موبایل مورد تایید اینستاگرام

برای فعال کردن تایید هویت دو مرحله‌ای در اینستاگرام به مسیر زیر بروید:

Settings > Security > Two-Factor Authentication

فعال کردن تایید هویت دو مرحله‌ای

از این قسمت شما می‌توانید تعیین کنید که کد تایید از طریق پیامک برای شما ارسال شود یا از طریق اپلیکیشن این قسمت برای‌تان فعال شود.

تفاوت تایید هویت دو مرحله‌ای از طریق پیامک با اپلیکیشن

هر دو این‌ها ماهیت یکسانی دارند و کارشان ایجاد رمز عبور مرحله دوم است تا افراد دیگری نتوانند به راحتی به پیج شما دسترسی داشته باشند. اما امنیت پیج شما از طریق فعال کردن این گزینه به وسیله اپلیکیشن‌ها موبایل بیشتر خواهد شد چون این اپلیکیشن‌ها نظیر Duo Mobile که مورد اینستاگرام نیز هست در هر ۳۰ ثانیه رمز عبور تایید هویت دو مرحله‌ای را برای پیج شما به صورت خودکار تغییر می‌دهند که این عامل باعث افزایش امنیت اینستاگرام خواهد شد.

چرا استفاده از پیامک امن نیست؟

در گذشته یک‌بار اطلاعات کل کاربران اپراتور‌های معروف سیم‌کارت لو رفته است و شماره‌های قدیمی خیلی امن نیستند و اغلب هکر‌ها این اطلاعات را دارند و می‌توانند به راحتی به پیامک‌ها شما نیز دسترسی داشته باشند. پس بهتر است این گزینه را از طریق اپلیکیشن‌ها مورد تایید اینستاگرام که یکی از بهترین‌های آن‌ها را نام بردیم استفاده کنید.

 

نشانگر فعال بودن خود را غیر فعال کنید.

در اینستاگرام امکانی وجود دارد که به دیگران نشان می‌دهد که شما چه‌وقت فعال هستید و این موضوع باعث شده اکثر هکر‌ها از این موضوع سواستفاده کنند تا زمانی که شما داخل پیج‌تان فعال نیستید شروع به نفوذ کنند. دلیل این کار آن‌ها این است که در این شرایط به راحتی برای خودشان زمان می‌خرند و کارهایشان را به راحتی انجام می‌دهند. برای غیر فعال کردن این مورد در اپلیکیشن اینستاگرام به مسیر زیر بروید.

Settings > Privacy> Activity Status

غیر فعال کردن زمان فعال بودن در اینستاگرام

 

اجازه ندهید تا دیگران شما را تگ کنند.

این موضوع هم می‌تواند برای شما دردسرهایی ایجاد کند که بهتر است این مورد را غیرفعال کنید تا دیگران نتوانند برروی عکس‌ها و فیلم‌های خودشان شما را تگ کنند. برای غیر فعال کردن این موضوع می‌توانید به مسیر زیر مراجعه کنید.

Settings > Privacy> Tags

غیر فعال کردن تگ شدن توسط دیگران

 

پیج خودتان را خصوصی نگه دارید.

اگر از پیج اینستاگرام‌تان برای مقاصد تجاری استفاده نمی‌کنید بهتر است که آن را در حالت خصوصی (Private) نگه دارید تا امنیت اکانت‌تان بیشتر شود. برای این کار به مسیر زیر مراجعه کنید.

Settings > Privacy> Account Privacy

خصوصی کردن پیج اینستاگرام

 

آیا کسی دیگر به غیر از شما در پیج‌تان لاگین هست؟

از طریق اینستاگرام شما به راحتی می‌توانید متوجه شوید که چه کسانی به غیر از شما و از کجا به پیج شما دسترسی دارند و به راحتی آن‌ها را از پیج‌تان بیرون کنید. البته شایان ذکر است که این مورد تاکنون در نسخه ios اینستاگرام و فقط برای گوشی‌های آیفون فعال هست و به زودی برروی نسخه اندروید اینستاگرام هم فعال خواهد شد. برای مشاهده این موضوع به مسیر زیر بروید و اگر دیوایسی به غیر از دیوایس شما فعال بود کافیست برروی علامت سه نقطه در روبروی هر دیوایس بزنید و گزینه Chane Password را بزنید.

Settings > Security > Login Activity

نمایش افرادی که به پیج اینستاگرام ما دسترسی دارند

 

سخن پایانی:

همان‌طور که در این مقاله گفته شد شما با این روش‌ها فقط ۵۰ درصد از امنیت پیج‌تان را تضمین کرده‌اید اگر می‌خواهید که امنیت ۱۰۰ درصدی در اینستاگرام داشته باشید از طریق دکمه زیر در دوره ۰ تا ۱۰۰ امنیت پیج اینستاگرام ثبت‌نام کنید تا امنیت پیج اینستاگرام را به صورت کامل بیاموزید.

اطلاعات کامل دوره صفر تا صد امنیت پیج اینستاگرام

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *